ДЕСЕТ ГОДИНИ МЕСЕЦ НА ФОТОГРАФИЯТА

През последните десет години станахме свидетели на големи промени във фотографията. Преминаването на материалната в нематериална фотография. Метаморфозата на един обект-образ в чиста цифрова информация.

През тридесетте години на миналия век унгарецът Ласло Мохоли-Наги пише: „Неграмотният на бъдещето ще е този, който не умее да използва камерата така, както писалката“.  Неговият сънародник Атила Лорант кани публиката на дискусия, чиято тема ще бъде свръхразпространението на снимката и либерализирането на фотографския процес. Той ще гостува на Месеца на фотографията по покана на Унгарския институт.

През тридесетте години на миналия век са заснети и негативите на Георги Ст. Георгиев, които Фотографска академия ще извади от архива си, за да покаже изложбата „Голо тяло“ в галерия Синтезис. С това събитие продължаваме традицията да запознаваме публиката с творчеството на важни имена за българската фотография.

Друг акцент в тази посока ще бъде представянето на фотоархива на Тодор Славчев в къща-музей „Андрей Николов“ към Националната галерия. Фотографиите са предоставени от наследниците на автора, което е знак и за важната мисия на следващите поколения в опазването и популяризирането на фотографските архиви.

В тази роля ще влезе и известният български журналист Георги Папакочев, който ще представи книгата-албум  „Паметта на светлината“ на своя баща Петър Папакочев в Музея за история на София.

„Нещата, които остават“ е заглавието на проекта на полския документалист Томаш Томашевски, който ще гостува по покана на Полския институт с изложба и майсторски клас.

Институт Сервантес и Фотосинтезис ще организират творческа работилница с испанския преподавател и съвременен артист Рикардо Касес. В рамките на три дни той ще работи с група фотографи, за да създадат т.нар. от него „Фотозити“. Целта на обучението е да улесни работата на фотографа при редактирането на фотографски серии и подготовката им за публикация в печатно издание.

В рамките на фестивала ще бъде представена и фотокнигата „Мелос“ на френския фотограф Гийом Лебран, който ще пристигне по покана на Френския институт, за да покаже и едноименната си изложба в галерия Синтезис.

Традиционно във фокуса на Месеца на фотографията ще бъдат представени и много млади автори. „Последният (вечен) мим“ на Христо Русев проследява живота на сцената и извън нея на Герасим Дишлиев – един от най-близките хора и педагогически асистент на Марсел Марсо. В проекта си „Непознатият север“ Ивайло Дончев се потапя в ежедневието на рибарите в Северно море от сутрешното кафе до среднощната буря.

Традиционно в програмата ще бъдат включени и изложби на студентите от Националната художествена академия и от Нов български университет с куратори Иван Кюранов, Лиляна Караджова и Людмил Христов.

Част от фестивала е посветена и на най-младите, прохождащи фотографи. Конкурсът за учащи и изложбите на Деа Атанасова и Боян Кривошиев ще бъдат представени в Националния дворец на културата, Клуба на фоторепортера и „Плюс това“.

Благодарим на всички наши партньори, на авторите, на кураторите, на журналистите и на публиката на фестивала!

Всички вие правите възможно случването на Месец на фотографията 2019.

За контакт и повече информация:
Надежда Павлова – Член на УС на Фотографска академия и координатор събития
0888 392389, nadezhda_pavlova@hotmail.com, www.monthofphotography.net