“Птиците на България през очите на един поляк”
Утре в Полски институт София, наш дългогодишен партньор по линия на фотографията, ще се открие събитие №8 от програмата на Европейски месец на фотографията 2022.
Това е изложбата с фотографии “Птиците на България през очите на един поляк” на Мачей Шимански – посланика на Република Полша в Република България.
Д-р Мачей Шимански е роден в Милич, Долна Силезия, град, известен с най-големия в Европа природен резерват, включващ комплекс рибни езера, естествени места за тяхното размножаване (5324,31 хектара).
Прекрава детството си в източна Полша, в Мендзижече Подласке. Свидетелство за зрелост получава във Вроцлав. През 1981 г. завършва славянска филология в Силезийския университет в Катовице и става магистър. През 1992 г. става доктор на филологическите науки в Института по славянознание на Полската академия на науките. Професионалната си кариера започва в библиотеката на Националния институт „Осолински“ – ПАН във Вроцлав. Във Варшава започва работа в Института по славянознание на ПАН, а след защитата на докторска дисертация поема по пътя на дипломатическата служба. Преминава през всички нива на кариерата на професионален дипломат. В МВнР е бил ръководител на: Департамент „Консулски“, Департамент „Централна и Южна Европа“, Департамент „Сътрудничество с полската диаспора“, Дипломатическата академия, а преди да поеме поста посланик на Република Полша в София е бил генерален директор на Дипломатическата служба. Ръководеното от него полско посолство в София е петата мисия на Мачей Шимански. Преди това той е посланик в Словения, Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора (по-късно в Сърбия) и Хърватия.
Ето още малко за “Птиците на България през очите на един поляк” – Д-р Мачей Шимански, посланик на Република Полша в България, е любител на природата, но проявява най-голям интерес към птиците, които наблюдава активно вече почти 35 години. Познаването на птиците се оказва огромно предимство при тяхното заснемане. Приключението с фотографията той започва през 2001 година с аналоговия Canon EOS 300. През 2007 г. с Canon EOS 30D той навлиза в света на цифровите апарати и е погълнат от фотографирането на птици. Оттогава не си представя излизане сред природата без фотоапарат. Фотографирането на птици е една от най-трудните области. „Mоделите” често обитават трудни и недостъпни места, много са плашливи, мобилни, активни и правят всичко, за да не се получи снимката. Затова методите, които използва авторът, за да се приближи до тях, приличат на използваните от ловците или специалните отряди: търпение, концентрация и специално оборудване: мрежи, палатки и костюми в маскировъчни цветове. Всичко това е в пълен контраст с костюма и вратовръзката, които са ежедневното облекло в неговата професия. Днес той фотографира птици с апарати Canon EOS 7D Mark II и Canon 90D с обективи Canon 400mm f/5.6L USM и Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM S.
С уважение,
НСФА
Блог категории
последно от блога
- “България – 40 мига от рая” – национален подбор за фото изложба в Китай!
- ПОРТРЕТИ – авторска изложба на ф.х. Цончо Балканджиев, EFIAP
- 185 години фотографско изкуство – 19 август, Световен ден на фотографията
- The WILD 2024/519 – 15 edition / Дивото 2024/519 – 15 издание
- “Фото Академика” 2024 в Севлиево – откриването!