14-ти Европейски Месец на фотографията продължава с 2 събития в НДК
След вчерашното изключително вдъхновяващо откриване с 2 изложби в Пловдив (новина с фотогалерия от церемонията ще публикуваме след няколко дни),
14-ти “Европейски Месец на фотографията” продължава в София.
И двете изложби са интересни и по-долу има резюме и за двете, но Ви съветваме да ги посетите. Както на откриването на 6-ти юни в 18:30 ч., а също и когато решите до 16 юни.
ВАЖНО!
Достъпът до “Мраморното фоайе” на НДК, където ще бъдат аранжирани и експонирани изложбите е само от ВХОД А3, откъм паркинга.
“TBOURIDA” изложба на Мустафа Мескин, Кралство Мароко + представяне на книгата “Автентичният кон на Мароко” на Дрис Ел Кери, Афифа Хасаинат, Мустафа Мескин
06.06.2023 г., 18:30 ч. 16.06.2023 г.
Национален дворец на културата, Мраморното фоайе, гр. София
06/06/2023 (Opening at 6.30 p.m.) – 06/16/2023
The National Palace of Culture, the Marble Foyer, Sofia
Традицията
Думата Tbourida произлиза от думата Baroud (барут), с който традиционно се зарежда дългата пушка джезаил (Jezzail). Tbourida е събитието, което изисква съвършенство и сплотеност. Това е традиционно изкуство, при което ездачите едновременно зареждат и стрелят със своите джезаили към небето или надолу към земята. На арабски диалект думата Bardiya означава „ездач“ и произхожда от Tbourida, считана за благородно изкуство в мароканското културно наследство. Това народно изкуство датира от петнадесети век и възхвалява героизма на конници и воини. Tbourida се е проявявала в Harkates, което означава атака на едно племе срещу друго. По време на тези битки конниците от всяко племе трябвало да защитават честта на своето племе срещу противника. Да притежаваш кон и да бъдеш Барди (ездач в Тбурида) е голяма чест за племето и всяко племе притежава свой собствен начин да демонстрира своето достойнство. Било е изкуство, запазено за благородниците и най-богатите членове на племето. Днес обаче всеки може да си купи кон и да се присъедини към отбор Tbourida. Това е наследствено изкуство, предавано от баща на син и е по-лесно да станете Барди, ако вашите родители и предци са били Барди. Tbourida днес отговаря на специфични правила, отразяващи пряката принадлежност към корените си. В оградено поле с дължина около двеста метра, отбори от петнадесет до двадесет ездачи създават радост за своите зрители. Великолепни шатри посрещат участниците и техните гости в дните на всеки фестивал. Тбурида е част от мароканския традиционен фолклор и се празнува по няколко повода, включително ежегодните събори Moussems. Това изкуство се учи от ранна детска възраст, следвайки напътствията на пророка Мохамед: „Учете децата си на плуване, стрелба с лък и езда“.
Темата за фантазията е третирана от художниците-ориенталисти от 19 век. Такава например е Арабската фантазия от Йожен Дьолакроа, тази от Йожен Фромантен или Ото фон Фабер дю Фор, както и по-близките до нас по време Жан Гастон Мантел (1914-1995), Жак Мажорел (1886-1962), Роже Вив и Анри Понтой и великите марокански художници Хасан Ел Глауи, Саид Кудайд и др. Моят творчески подход и моята фотографска визия е да пресъздам въздействието на този художествен стил на изобразяване. Моите снимки до голяма степен се основават на набор от средства, отдалечени от фолклористиката, което придава на творбите ми почти живописен ефект. Тази тема ме интересува заради атмосферата, движението, скоростта, яростта, която носи. Това е, което исках да пренеса в моята фотографска работа като съприкосновение на реалното с въображаемото. Като използвам фотоапарата си като четка за рисуване, аз прославям конете и техните ездачи в непрекъснато напрегнато движение. Голямо майсторство! На пръв поглед зрителят може да се почувства смутен от този вихър от форми и цветове, преливащи се в конете и техните ездачи. Централна фигура в творбите ми „БАРБЕ (BARBE). Гордостта на Мароко” е конят, който далеч не е подчинен на човека, а въплъщава неговата сила. Палитрата в сърцевината на моите творби, естетиката на коня, естествената му елегантност, неговата страст, неговите горди извивки… пред обектива на фотоапарата животното е уловено по съвсем различен начин. Снимки, които отдалеч могат да бъдат възприети като живописни платна. Изобразените ездачи се оставят да бъдат погълнати от цвета и светлината. Художествената творба „BARBE. Гордостта на Мароко” пожъна голям успех в страната и чужбина.”
Събитие 7
“24-та Фото Академика – учащи” 2023 – изложба и връчване на награди на Mинистерството на културата
06.06.2023 г., 18:30 ч. – 16.06.2023 г.
Национален дворец на културата, Мраморното фоайе, гр. София
06/06/2023 (Opening at 6.30 p.m.) – 06/16/2023
The National Palace of Culture, the Marble Foyer, Sofia
Фестивалът и проект “Европейски Месец на фотографията”, както и изложбите от програмата му са реализирани с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по програма „Едногодишен грант“ – 2022 г. Благодарим!
С уважение,
НСФА
Блог категории
последно от блога
- “България – 40 мига от рая” – национален подбор за фото изложба в Китай!
- ПОРТРЕТИ – авторска изложба на ф.х. Цончо Балканджиев, EFIAP
- 185 години фотографско изкуство – 19 август, Световен ден на фотографията
- The WILD 2024/519 – 15 edition / Дивото 2024/519 – 15 издание
- “Фото Академика” 2024 в Севлиево – откриването!