Изложба от архива на Атанас Керетчиев – Даракуля
Културният център на „Св. Климент Охридски“ и Фондация “Фодар” Ви канят на документалната фотографска изложба
„От архива на Атанас Керетчиев – Даракуля“
Атанас Тодоров Керетчиев – Даракуля е роден в с. Чокманово през 1900 г. На осемгодишна възраст остава сирак. По време на Балканската война, 13-годишен попада в 21 пехотен Средногорски полк, където под своята опека го взема полк. Серафимов – като „син на полка”. Обучаван за тръбач, той се научава да свири на почти всички инструменти в оркестъра за духова музика на полка, ръководен тогава от маестро Атанасов. Хобито на Атанас е фотографията. През 1928 г. заедно с Тодор Данчев откриват в Пашмаклъ (Смолян) фотоателие и работят там до 1935 г. Собственик на ателието е Тодор Данчев, чийто син, Данчо Данчев, става основател на вече държавното след 9 септември 1944 г. предприятие „Фотография” в Смолян През този период Атанас Керетчиев – Даракуля работи в Горската кооперация на Смолян, в Пътни строежи, не престава да се занимава с Духовата музика. Жени се в с. Райково, сега част от Смолян. Кумове са му сем. Данчеви. Умира през 1980 г. Снимките от изложбата са от личния архив на Атанас Керетчиев и са правени от началото на 30-те години на 20-ти век до 1944 г.
Голяма част от негативите от архива на Атанас Керетчиев – Даракуля (предимно стъклени плаки) са правени с чисто утилитарна цел, по поръчка на хората, които са на снимката. И както неведнъж се случва с фотографията, след години от тях почва да изплува времето… Снимките за спомен на младежа от Пашмаклъ безхитростно разкриват живота на хората от Смолянския край през 20-те – 40-те години на 20-ти век, в тях личи както непринудената прямота на планинците, застанали простичко пред обектива, така и интуитивният усет на автора за детайл, психологизъм, настроение. Едно освобождаване от сковаността на позирането се наблюдава при по-късните снимки, правени вече на филм с фотоапарат 6х9, вероятно Zeiss-Ikon. Тук още по-ясно проличава авторският почерк и кристализира духът на времето непосредствено преди и по времето на Втората световна война в този на пръв поглед изолиран, но доста буден край. Някои от фотографиите на Атанас Керетчиев (със сигурност непреднамерено) доближават силата на внушение на световноизвестния немски фотограф от началото на 20-ти век Аугуст Зандер, поставил си за цел да направи социологичен разрез на обществото от времето на Ваймарската република.
Галерия „Алма Матер“
Софийски университет, Ректорат, Северно крило, вход откъм ул. „Шипка“
Откриване – 16 февруари, 18 ч.
Изложбата може да се види от 17 до 29 февруари 2012 година.
Здравейте,
След като сканираните снимките от целия архив на Керетчиев вече са приготвени за предаване в Държавен архив, те вече са публично достъпни. Не е ли добре да бъдат публикувани в интернет за свободен достъп – било в отделен сайт, било например в доста известния вече сайт http://www.lostbulgaria.com