Янка Кюркчиева
[1929 – 2008]
Янка Кюркчиева е родена в гр. Велико Търново на 24.04.1929 г.
Завършва френска филология през 1955 г., но животът я отвежда в друга посока – започва работа в рентгеновия институт на ИСУЛ. Една от задачите ѝ там е да разкрие фотолаборатория. Това определя целия ѝ по-нататъшен жизнен път.
Започва с научна фотография – първата ядрена фотография и първата авторадиография в България са направени от нея в периода 1959 – 1962 г.
Дългият ѝ път като преподавател по фотография започва през 1962 г. и продължи до края на дните ѝ.
Паралелно с преподавателската си дейност Янка Кюркчиева издава и четири учебника по фотография, които и до днес са най-сериозните трудове по фотография от български автор.
Признание за големия ѝ принос са орденът “Кирил и Методий” І степен, диплом-звание “Преподавател-специалист” на FIAP, званието Преподавател на годината 2000/2001 в НБУ. Значимостта ѝ за българската фотография, обаче, не се изчерпва само с обучените от нея фотографски кадри. Тя самата е и изявен творец, участвал в множество наши и международни изложби, получил и международно признание – AFIAP (Артист на Международната федерация за фотоизкуство) от 1974 г., фотограф-художник от 1970 г., с множество дипломи, грамоти и отличия. Първата самостоятелна цветна художествена изложба в България е нейно дело.
И все пак може би една от най-големите ѝ заслуги за българската фотография е създаването на национално сдружение Фотографска Академия.